top of page

Jak to udělat, aby pro Vás i Vaše dítě byl pobyt ve školce nejen přínosný, ale také příjemný?

Školka je obrovským přínosem do života dítěte. Dítě se tu naučí mimo jiné sociálním dovednostem, díky nimž bude schopnější obstát v kolektivu, uhájit si své místo, spolupracovat s ostatními i uznávat jinou autoritu.

Školka představuje první krok k osamostatnění Vašeho dítěte.

 

Přinášíme vám shrnutí našich dlouholetých zkušenosti a doporučení dětských psychologů.

Při nástupu do mateřské školky se bude muset každé dítě vyrovnat se spoustou nových věcí, nových zážitků a pocitů. Zásadní pro dítě jistě bude pro něj doposud neznámé prostředí mateřské školky, nové hračky, nové osoby (dospělé i děti) v blízkosti a komunikace s nimi, nový denní režim – odlišný od režimu domácího, nové požadavky a nároky na dítě kladené, odloučení od rodičů.
Jak toto vše zvládnou, jak se s tím vypořádají, záleží nejvíce na rodičích, v další řadě také na učitelích, jejich přístupu a schopnostech vyřešit krizové situace ve školce.

Jak motivovat dítě před vstupem do MŠ?
Svému dítěti adaptační období usnadníte, když budete společně radostně očekávat jeho nástup do školky. Těšte se s ním a nechte si vyprávět, co vše se mu líbí, a co vše z toho bude také ve školce. Ujistěte dítě, že do školky bude chodit, aby mělo nové kamarády, s nimi si hrálo spoustu zajímavých her, aby si pohrálo s jinými hračkami než má doma, a že odpoledne už zase budete spolu. Že ve školce není „odloženo“, ale že víte, že mu ve školce bude (až si zvykne) dobře a bude tam rádo.
Udělejte si například z prvního dne ve školce malou slavnost. Není to přece jen tak obyčejný den. Ráno můžete dítě vzbudit s novou hračkou, která s ním půjde do školky také. Po návratu domů mu připravte oblíbený dezert. Na malou party může přijít i babička s dědečkem, kteří se školkáčka na všechno zeptají a nezapomenou ho pochválit, jaký je šikovný a velký... a jak to krásně zvládá! Nebo celá rodina zajděte do restaurace na oběd, na pohár apod. Vždyť to mají děti tak rády!

Začněte se na školku připravovat
s předstihem.


K čemu to?

Mějte ujasněny důvody
pro zahájení docházky.


Proč?

Pro dítě je zahájení docházky do školky obrovský životní předěl a zpočátku možná nebude příliš nadšeno.
Naprostá většina dětí však potíže, úzkost a nechuť k odloučení od rodičů překoná během 1-3 týdnů
a začne do školky chodit rádo.
Nejpodstatnější roli v tomto procesu hraje rodič a jeho postoj (a motivace) k docházce.

Pokud důvěřujete svému dítěti i sami sobě, že počáteční zjitřené emoce zvládnete, je velká šance,
že nepříjemným pocitům spojeným s loučením nepodlehnete a adaptaci na školku svému dítěti usnadníte svým láskyplným, ale pevným postojem.

I po delší době mohou přetrvávat potíže typu „já dneska nechci“.
Většinou je to jen zkouška nervů rodiče, dítě dobře ví, jak rodiče obměkčit. Jakmile však rodiče začnou ustupovat, bude to dítě zkoušet znovu a znovu. Rodiče a děti pak prožívají stresy při dohadování
s dítětem. Stejné problémy se mohou objevovat i po delší nemoci, kdy bude opět nějaký čas trvat,
než se dítě adaptuje na školku.

bottom of page